24 березня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський День боротьби з захворюванням на туберкульоз. Символом Дня боротьби із захворюванням на туберкульоз наразі є біла ромашка, що асоціюється зі здоровим диханням! Для України є важливим отримати свій власний символ боротьби із туберкульозом. Спільнота БО «Українці проти туберкульозу»  звернулася з ініціативою та запропонувала затвердити емблему вітчизняної фтизіатрії – національний символ боротьби з туберкульозом – зображення квітки «Незабудки» на фоні національного прапору України. Це блакитна квітка з золотою серцевиною, ніжна і тендітна, як людське здоров’я, що однією своєю назвою нагадує про дбайливе відношення до життя – «Незабудка»: квітка надії.
З 1995 року Україна потерпає від епідемії туберкульозу. Щороку на туберкульоз захворюють більш ніж 30 тисяч українців та близько 4 тисяч помирає, і це тільки за офіційною статистикою. Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за рівнем захворюваності на туберкульоз. За даними ВООЗ,  в нашій країні щороку не виявляється близько 24,0% нових випадків захворювання на туберкульоз. Україна є однією з десяти країн з найвищим в світі тягарем захворюваності на мультирезистентний туберкульоз, туберкульоз з широкою лікарською стійкістю, тобто щонайменше 23,0% нових випадків туберкульозу, виявлених в Україні, не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами, отже є резистентними, а більше 40,0% таких нових випадків вже мають деструктивну форму. Крім того, кожен п’ятий хворий на туберкульоз є носієм ВІЛ. У 2019 році в Україні було зареєстровано 25 237 випадків туберкульозу (вперше зареєстрованих та рецидивів). Це на 3,5% менше, ніж у 2018 році.  Зокрема, щодня від цієї хвороби помирає 10 людей.
Україна має один із найвищих рівнів захворюваності на хіміорезистентний туберкульоз у світі та посідає третє місце за абсолютною кількістю зареєстрованих випадків туберкульозу із розширеною резистентністю. 
То ж, що потрібно знати про туберкульоз. Більшість українців вважає, що туберкульоз — це хвороба безпритульних або людей з нарко чи алкозалежністю. Натомість, щороку в Україні реєструють десятки тисяч нових випадків захворювань і лише 8-10% з них — у соціально-незахищених громадян. Туберкульоз сьогодні – це вже не хвороба маргінальних верств населення, а небезпека, яка стосується кожного.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis. Мікобактерія також відома як паличка Коха, за ім’ям відкривача.
Вона передається повітряно-крапельним шляхом, коли уражена туберкульозом людина кашляє чи чхає. Зазвичай, туберкульоз вражає легені, рідше – інші органи (крім волосся та нігтів). Заразною є легенева, відкрита форма туберкульозу.
Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною. Наразі в Україні смертність від туберкульозу становить близько 10%.
Небезпека криється у тому, що один хворий на заразну форму туберкульозу, який не знає про свій діагноз і не отримує лікування, може за рік заразити близько 10-15 людей. Але чи призведе зараження до хвороби, залежить від нашого імунітету. 90-95% людей не захворіють.
Якщо імунна система не спрацює як слід, то може розвинутись або прихована інфекція, або туберкульоз. Інколи від зараження до прояву хвороби минає рік. Туберкульоз — небезпечна хвороба. Симптоми можуть бути непомітними впродовж багатьох місяців, тож люди часто звертаються по допомогу на пізніх стадіях. Несвоєчасне звернення до лікаря призводить до подовження терміну лікування та виникнення ускладнень захворювання.
Ефективним та специфічним методом профілактики від туберкульозу є вакцинація протитуберкульозною вакциною – БЦЖ. Щеплення протитуберкульозною вакциною БЦЖ в Україні роблять немовлятам на третій день життя, при наявності протипоказань. Ця вакцина ефективно захищає дітей від туберкульозу, особливо від розповсюджених форм та ускладнень. БЦЖ це єдина доступна та небезпечна вакцина.
Серед причин високої захворюваності на туберкульоз в Україні називають такі: поширеність ВІЛ-інфекції, передача збудників в пенітенціарних закладах і туберкульозних диспансерах, невчасна діагностику, уникнення/ відмова від лікування, поширеність штамів із множинною стійкістю до антибіотиків.
ВІЛ-інфекція відкриває перед туберкульозом двері. ВІЛ вражає саме ті клітини, що мали би зробити правильні налаштування імунної системи і запустити знищення бактерій.
Як можна запобігти туберкульозу?
Основні поради стосуються заходів гігієни в приміщеннях, особливо, де збирається багато людей, проводити регулярне вологе прибирання та якісне провітрювання приміщення, уникати місць великого скупчення людей. Якість харчування також може впливати на здатність організму протистояти туберкульозу. Уникайте зловживання алкоголем, паління та зловживання наркотичними засобами. Дотримуйтесь здорового способу життя, займайтеся спортом. Важливим є часте та ретельне миття рук із милом, не торкатися ними до лиця, особливо губ, носа та очей.
Невід’ємним важливим фактором також є культура дотримання респіраторного етикету. Якщо людина має респіраторні ознаки, потрібно дотримуватися запобіжному етикету розповсюдження інфекції, а саме: при кашлі чи чиханні прикривати рот та ніс одноразовою серветкою, у разі відсутності – прикриватися тильною стороною згибу ліктя, а не традиційним методом у долоні (що може призвести до розповсюдження інфекції через руки та предмети побуту). Також, при наявності респіраторних ознак, потрібно носити маску. Маска повинна ретельно закріплюватися, щільно закривати рот і ніс, не залишаючи зазорів. Після 3-х годин носіння маски, а також вологу або відвологлу маску слід змінити на нову, суху. Не використовуйте повторно одноразову маску. Ці запобіжні заходи особливо важливі в період загострення та розповсюдження респіраторних вірусних інфекцій, а саме в даний час з розповсюдженням коронавірусу Covid-19.

Профілактика ВІЛ та вчасне виявлення цього вірусу також суттєво підвищують шанс не захворіти на туберкульоз.
Туберкульоз є виліковним в разі вчасної діагностики та дотримання процедури лікування.
Для того, щоб діагностувати ТБ, сімейний лікар проводить скринінг та опитування, оцінює ризик захворювання і направляє, за необхідністю, на обстеження до фтизіатра. Центр Громадського здоров’я України створив платформу, на якій можна пройти для перевірки на туберкульоз. Скринінгова онлайн-анкета містить 13 питань, на які може відповісти кожен за 5 хвилин. За результатами анкетування можна дізнатися, чи є ризик того, що людина хвора на туберкульоз, і чи рекомендовано їй додаткове обстеження. Скринінгове онлайн-анкетування ви можете пройти за адресою: http://tbtest.phc.org.ua/. Ми радимо вам бути уважними до симптомів туберкульозу – тривалої слабкості, підвищенної втомлюваності, підвищеної температури (37◦ С), кашлю, схудненню, нічної пітливості, болю в грудній клітці.

Туберкульоз важливо виявити на ранній стадії, адже тоді пацієнт може з перших днів розпочати лікування амбулаторно із дотриманням заходів інфекційного контролю. У разі відсутності бактеріовиділення та клінічних проявів хвороби пацієнт може ходити на роботу або навчання. Тож важливо, щоб люди за перших симптомів туберкульозу (кашель понад два тижні, різке схуднення, нічна пітливість, слабкість) зверталися до свого сімейного лікаря.
Лікування, залежно від стану пацієнта, може бути стаціонарно-амбулаторним, або амбулаторним від самого початку діагностування туберкульозу або стаціонарним. В даний час активно впроваджуються нові схеми лікування за Європейськими стандартами з використанням нових препаратів (таких як, бедаквілін та деламанід) для лікування лікарсько-стійкого туберкульозу. Для зручності лікування пацієнтів на амбулаторному етапі в КНП ММР «Міська лікарня №5» активно використовуються цифрові технології у пацієнтів з високою прихильністю до лікування, лікування за допомогою старт-боксів та відео-спостереження.
Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне.
Будьте здорові! Бережіть себе та близьких!